Zekeriya Akgün

Zekeriya Akgün         2 Ocak 1994 Mardin


Zekeriya Akgün (1964-1994) 2 Ocak 1994 günü Mardin’in Midyat İlçesi’nde, kafir PKK’lılar tarafından şehid edildi.

Sabah evinden çıktıktan sonra, tanınmamak için, maske takmış olan PKK timlerinin saldırısına uğryan  Zekeriya Akgün, olay yerinde şehid oldu.

İslami kişiliği ile  Midyat ve İstanbul’da sevilen; fedâkarlığı, yardım severliği ve dürüstlüğü ile tanınan inkılabçı bir müslüman olan Zekeriya Akgün’ün şehadetiyle ilgili 10-16 Ocak 1994 tarihli Selam Gazetesi’nin haberi şöyleydi:

PKK yine saldırdı

İslami camianın yakından tanıdığı Zekeriya Akgün PKK timlerinin saldırısıyla şehadete ulaştı.

Halka dönük ve gençlerle beraber İslami tebliğat çalışmalarında aktif olarak yer alan Zekeriya Akgün; halim, sabırlı, fedakâr ve emin birisi olma özelliğiyle müslüman camiada temayüz etmişti.

Yurt dışında bir süre İslami ilimler üzerinde eğitim alan şehid Akgün, müslümanların faaliyetlerine ilmî katkılarıyla da tanınmıştı.

Dünya müslümanlarının sorunlarıyla da yakından ilgilenen Zekeriya Akgün, dünya müslümanlarıyla dayanışma maksadıyla düzenlenen program ve eylemlere  katılır, özellikle Kürt Müslümanların karşı karşıya kaldığı ihanet ve zulümlerden çok etkilenirdi.

Zekeriya Akgün’ün şehadetinden sonra bir bildiri yayınlayarak cinayeti üstlenen PKK-ARGK, Akgün için “… iş birlikçi ve kontra elemanı olduğu için, şehir gerillalarımız tarafından cezalandırılmıştır.” ifadesini kullanmıştır.

Ayni ifadeleri İbrahim Kızmaz ve Orhan Korkmaz için de kullanan  PKK, müslümanlara yönelik sürdürdüğü savaşında, bu taktiği kullanmaktadır.

Talabani’ye bağlı güçlerin, Kürdistan İslam Hareketi mensublarına  yönelik saldırılarını sürdürdüğü şu sıralarda, PKK güçlerinin de müslümanlara saldırması, Kürdistan bölgesinde İslami hareketlere karşı PKK-Talabani işirliğini ortaya koymaktadır. İslami hareketleri sindirmek için oluşturulan bu cephe, müslümanların, özelde de islami hareket çevrelerinin basiretli ve kararlı siyasetleri; birlik, beraberlik ve dayanışması ile bozuguna uğratılmalıdır.

Zekeriya Akgün’ün şehadeti müasebetiyle, özellikle ailesine ve mübarek kanlarının nice bereketlere yol açacak böyle bir şehid kazandığı için de, islam camiasına tebriklerimizi arz ederiz.  (96) Selam Gazetesi- 10-16 Ocak 1994 Sayfa:5

Paylaş