Süleyman Akyüz    

Süleyman Akyüz        20 Şubat 1993 Mersin


Şehidler ayı olarak bilinen Şubat ayının 20’sinde, Mersin bir şehid daha kazandı. Mersin müslümanları arasında sevilen bir şahsiyet olan Süleyman Akyüz 20 Şubat sabah namazından sonra açtığı dükkanında, PKK timleri tarafından şehid edildi. Süleyman Akyüz daha önce de çeşitli kere tehdid ve saldırıya uğramış, dükkanı bombalanmıştı.

Süleyman Akyüz’ü tehdid eden PKK’lılar, O’nu müslümanların arasından ayrılmaya zorluyorlardı. Tarih boyunca peygamberlere ve ashabına yapıldığı gibi “Dinini bırakması” isteniyordu. Şehid Süleyman ise, yüce Allah’ın “Onlardan korkmayın, benden korkun, asıl korkulmaya lâyık olan Allah’tır” ayetini okuyarak, kafirlere meydan okudu. Dükkânının bombalanmasına da aldırmadan, müslümanlığını devam ettirdi. Sonunda da yüce Allah O’nu cenneti alaya çıkardı, şehadeti nasib etti. Şehidin cenazesi kalabalık bir müslüman topluluk tarafından kaldırıldı.

O’nu uğurlamaya gelen müslümanlar, sanki cenaze törenine değil, düğün törenine gelmiş gibiydiler. Namazdan sonra müslümanlar cenazeyi PKK ve TC’nin askerlerinin yoğun olduğu bir bölge olan Demirtaş mahallesinden mezarlığa kadar omuzlarda taşıdılar. Bu esnada sürekli Türkçe ve Kürtçe olarak “Şehidler Ölmez”, “Şehidlerin kanı, İslam baharının müjdecisidir”, “Andolsun ki, yolun sürecek ey şehid” şeklinde sloganlar atıldı, tekbir getirildi.

Mersin’de bundan önce de, Mustafa Biçer şehid edilmişti. Şehid Mustafa, Silvan’lı Şehid Hacı Biçer’in ağabeyi idi.

  1. Yükselennur- Can Yetiker / Mersin

(77) KAYNAK:Yeni Yeryüzü Dergisi Mayıs 1993 Sayı:1 Sayfa:16

 

Şanlıurfa Akziyaret Şehidleri:           14 Mart 1980 Şanlıurfa

 

Urfa’da Beş Kardeşimiz Şehid Edildi

14 Mart 1980 akşamı çalışmakta oldukları Urfa Yem Fabrikası’ndan çıkıp, servis otobüsüyle evlerine dönen işçilere, saldırgan iki kişi tarafından ateş açılmış ve 7 işçi hayatını kaybetmiştir.

Edinilen bilgiye göre Akziyaret Bucağı yakınlarında, eli kanlı katiller tarafından servis otobüsü silah zoruyla durdurulmuş ve 7 işçi aşagıya indirilerek kurşuna dizilmiştir.

Kurşuna dizilen 7 işçiden 5’inin  MTTB Urfa Teşkilatı üyesi  bulunduğu öğrenilmiştir.

Urfa’da İslamcı Gençliğin gelişmesinden korkan hain kuklalar, İslamcı Gençliği sindirmeye çalıştıkları ve onu öldürmekle bütün meselelerin hallolacağını sananlar aldanmaktadır. Biz bir ölür bin diriliriz.

İslamcı Gençlik inandığı yolda, yıldırım olmasını ve davası için canını seve seve vermesini bilir.

Şehid Mehmet Orak,Sabri Özdemir, Hüseyin Kulak, Latif Işık ve Mehmet Cengiz kardeşlerimizin yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diler ve şehadetlerinin yolumuzu aydınlattığını bir kez daha  haykırırız

(78) KAYNAK: AKINCILAR DERGİSİ: 19 Mart 1980 Sayı:12 Sayfa:10

 

Paylaş