Şeyhmus Adıyaman  

Şeyhmus Adıyaman   12 Kasım 1993 Diyarbakır


1974 yılında Batman’ın Gercüş ilçesi’nde doğdu. Daha sonra ailesiyle birlikte Batman’a geldi. Daha on yaşlarındayken babasını kaybetti. Bu yüzden bir yandan okuyor, diğer yandan da bakmak zorunda olduğu yetim kardeşlerini geçindirmek için, çalışıyordu.  Böyle zor şartlar altında Batman Yahya Kemal Lisesi’ni okurken, ailesinden aldığı İslamî duyarlılığını daha da geliştirerek, islamî mücadele saflarına katıldı.

Oldukça aktif bir müslüman olan Şeyhmus, zalimlerin müslümanlara yönelik sopalı saldırıları başlayınca, Hürr’leşti ve bu Hürr’leşmenin beraberinde getirdiği bedele  hazırlandı.

1993’ün Şubat ayında şehid edilen Molla İhsan’ın mektebinde yetişmişti. 1991’de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matamatik Bölümü’ne  girdi. Diyarbakır’a geldiği ilk sene, zalimlerin sopalı saldırısına uğradı. Bu saldırıda feci şekilde, ağır yaralanan Şeyhmus, onların bu saldırılarından beklediklerini vermedi. Aksine daha da aktif  olarak, islamî yaşama azmini idame ettirme yoluna gitti. Eğilmektense, kırımayı tercih etti.

İşte bu yüzden 12 Kasım 1993 günü, Diyarbakır Merkez postahanesi önünde, kalleşçe bir saldırıda 5 kurşunla şehid edildi.

Daha küçük yaşlarda olmasına rağmen, ailesine de yeterli islamî bilinç düzeyine çıkarmaya çabalamış ve bunda muvaffak olmuştur. Öyle ki, şehadetinden sonra, gerek na’aşının hastahaneden alınışında ve gerekse Batman’a götürülüşünde annesi ve kardeşleri tarafından tekbirle karşılandı. Mustaz’af ailesi “Ne mutlu bize!” diyerek, O’nu son yolculuğuna uğurladılar.

 

(83)Kaynak:Hira Dergisi-Aralık 1993 Sayı:9 Sayfa:13

 

Paylaş