Şerif Gezer  

Şerif Gezer     4 Nisan 1994 Batman


1976’da Batman’ın Gercüş İlçesi’nde dünyaya geldi.

Medreselerde yetişip, fahri imamlık yapan babasınıdan Kur’an-ı Kerim’i öğrendi. Babasının yanında bir müddet medrese eğitimi de gördü. Ortaöğretime 1988 yılında Batman İmam Hatip Lisesi’ne kaydedilmesiyle başladı.

İlk islamî terbiyeyi; müslüman, mütevazî ve fakir bir aile içinde büyüyerek alan Şerif, ortaokulun birinci sınıfından başlama üzere, islamî bilinci edinmeye başladı. Sakin, mütevazî ve sevimli olmakla tanınan Şerif, lise öğrenimi sırasında, öğrencilerin gönlünde taht kurmuştu.

Şehid Molla İhsan’ın mektebinde yetişen bir çok insan gibi O da, şehadet aşkıyla yanıyordu. Bir an önce, seydasına kavuşmak, O’nun en büyük arzusuydu.

Molla babası, fahrî imamlık yaptığı köylerden birinden, zalimlerin baskısından ötürü göçmek zorunda kalmıştı. Boyun eğmemeyi babasından ve yetiştiği mektebden öğrenen Şerif de, zalimlerin baskı ve zulümlerine karşı çıkıyordu. Zalimlerin mazlum müslümanlara karşı başlattığı katliamı la’netliyor, ölüme meydan okuyordu.

Evet… Zalimlere boyun eğip, rezilce yaşamaktansa, şereflice ölmeyi tercih eden tüm aziz şehidler gibi Şerif Gezer de, islamın aklanması uğruna toprağı suladığı alkanıyla, şereflerin en büyüğüne ulaştı. 4 Nisan 1994 günü akşama doğru, kendisine pusu kuran zalimler tarafından, kalleşçe, arkadan vurularak şehadet kervanına katıldı.

Aziz islam şehidlerinin şehadeti kutlu olsun. Kanları, İslam ümmetine hayırlı ve bereketli olsun.

“Şehadet bir tutkudur, gönüllerde taht kurdu.

Direnişçi gençlerin  budur en güzel yurdu.

 

Tek bir yumruk misali Hakk üzere birleşerek

Ölümden de vazgeçip hep ölümsüzleşerek

 

Ve açıldı bin lâle, bir lâle kesilirken…

Yaşamayan ne bilir, ruhlar müjdeleşirken…”

 

(79)Kaynak: Hira Dergisi: Temmuz-Ağustos 1994 Sayı:14 Sayfa:17

 

Paylaş