Senai Tan

Senai Tan


Milli Gazete: 29 Temmuz 1978 Sayfa:1

Elazığ (THA) – Elazığ’ın Kırklar Semti’nde, çeşme başında oturan Sivrice Azot Fabrikası işçilerinden Senai Tan (23), bir grup tarafından açılan yaylım ateşi sonucu, öldürülmüştür.

THA muhabirinin Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, önceki akşam saat 18.00 sularında, 7-8 kişi oldukları iddia edilen bir grup tarafından, Kırklar semtinde oturmakta olan Senai Tan ve arkadaşı Muzaffer Çakırtaş’ın üzerlerine, tabanca ile ateş açılmıştır. Olayda Senai Tan adlı, işçi ağır yaralı olarak kaldırıldığı Elazığı Devlet Hastahanesi’nde ölmüştür.

Öldürülen işçinin, MTTB üyesi olduğu öğrenilmiştir. Olaydan yara almadan kurtulan Muzaffer Çakırtaş’ın ifadesine göre, Orbik Köyü’ne doğru kaçan  sanıklardan Ali Seçkin isimli şahıs, yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma sürdürülmektedir.

 

İstanbul (Özel)-MTTB Genel Başkanı Kasım Yapıcı, dün yazılı olarak yaptığı açıklamada, anarşinin, bu gün belli merkezlerden çıkarak, bütün yurt sathına yayıldığını ve her geçen gün, daha korkunç boyutlara ulaştığını belirterek, anarşinin büyümesi karşısında yetkililerin seyirci kaldığını ve çözüm yolu getirmediğini belirtmiş; arttırılan polisiye ve askerî tedbirlerin yetersiz olduğunu ve anarşiye çözüm getirmediğini ifade etmiştir.

Kasım Yapıcı daha sonra şunları söylemiştir: “Hükümetin suçlu ve suçsuzu tecrid edemediğini ve suçsuz yere haksız muamele ile karşılaşan vatandaşın, daha da huzursuz kılındığı ülkemizde, anarşiye yeni hedefler gösterilmekte ve müslüman kitle kışkırtılarak, hadiselere itilmek istenmektedir. Son olaylar, yapılan tertibleri gözler önüne sermiştir. Ve aynı oyunlar, Anadolu’nun patlamaya hazır olan kesimlerinde, ısrarla oynanmaktadır. Bu durum karşısında İslam gençliğinin ve müslüman halkımızın, her zamankinden daha dikkatli ve basiretli hareket etmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatırız. Son anarşik hadiseler, güdümdeki mermi misali, Müslüman gençlik üzerine gelmekte ve müslüman gençler yaralanmakta ve öldürülmektedir. Elazığ’da meydana gelen olayda, Senai Tan ismindeki müslüman kardeşimiz,  Kırkdutlar Mahallesi’nden geçerken, 6.30-7.00 sıralarında mechul kişilerin açtığı yaylım ateş sonunda, vurularak ölmüştür. Senai Tan, Azot Meslek Lisesi’ni bitirerek, Azot fabrikasına girmişti.

Senai Tan’ı vuranlar bilsinler ki, her yapılanın muhakkak bir gün hesabı sorulur. Hiç kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Senai Tan’ı vuranlar ve vurduranlardan da, bir gün hesap sorulacak, müslümanın kanı yerde kalmayacaktır.

Genç kardeşimize Allah rahmet diler, inancının kavgasının yarıda kalmayıp sonuna kadar süreceğini belirtiriz.

Paylaş