Şehadetinin 38. Yılında Sedat Yenigün Ağabey Anılıyor!


1970’li yıllarda Türkiye’de Müslüman kimliğinin oluşmasının fikri ve ahlaki öncülerinden birisi olan Şehidimiz Sedat Yenigün, 5 Temmuz Perşembe günü Zeytinburnu Seyitnizam Camii’nde kılınacak olan İkindi Namazı´nın ardından Silivrikapı Mezarlığı’nda kabri başında anılacak.

Tüm kardeşlerimiz davetlidir.

 

Şehit Sedat Yenigün’ün Hayatı

Sedat Yenigün ağabeyimiz, 1950 yılında Erzincan’da doğdu.

 İlköğrenimini Erzincan’da, orta öğrenimini İstanbul’da Ahmet Rasim Ortaokulu’nda ve Lise eğitimini de Vefa Lisesi’nde yaptı.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’ne girdi ve buradan 1974 yılında mezun oldu.

Vefa Lisesi’nde son sınıfta eğitimine devam ederken, liseli gençlere hitaben kurulan, MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) Orta Öğrenim Komitesi’nin idare heyetine girerek, ilk sosyal çalışmalarına başlar.

Daha sonra kendisi gibi şehid olacak olan, Mustafa Bilgi ile bu dönemde tanıştı ve birlikte çalıştılar.

Mustafa Bilgi’nin 21 Eylül 1969 tarihinde şehid olmasından sonra, Orta Öğrenim Komitesi Başkanlığını yürüttü. Üniversite hayatının ilk yıllarında ise MTTB Kültür Müdürlüğü ve arkasından Basın Yayın Müdürlüğü yaptı. Daha sonra MTTB Genel Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirildi. Bu görevleri sırasında açıkoturum, konferans ve seminerler vererek; gençliğin fikri yönden gelişmesine, çok emek verdi.

O güne kadar sürekli bir yayını olmayan teşkilata, MTTB Bülteni adıyla, periyodik bir yayın organı kazandırdı ve uzun bir süre ara verilen Milli Gençlik dergisinin, yeniden yayınlanmasında, büyük katkıları oldu. Bu dergide hem başyazarlık, hem de yazı kurulu üyeliği yaparak, birçok inceleme, araştırma röportaj ve denemeleri yayınlandı.

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi mezuniyetinden bir yıl sonra, Darüşşafaka Lisesi’nde “Hitabet” öğretmenliğine başladı. Kısa bir süre sonra da, İhsan Mermerci Lisesi Edebiyat öğretmenliğine getirildi.

Şehadetine kadar burada öğretmenlik ve idarecilik yaptı.

Öğretmenliği süresince, zaman zaman veya devamlı olarak; birçok günlük, haftalık ve aylık yayın organında Mehmet Mengüç Yenigün müstear ismiyle, yazıları yayınlandı.

Yazıları Milli Gazete, Milli Gençlik, Hareket, Düşünce, Sur, Çatı, Sebil, Tevhid, Hicret ve İslami Hareket’te yayınlanıyordu. Sedat Yenigün’ün yayınlanan en son yazısı “Gel Ey Zulüm, Zulmün Ta kendisi” başlığıyla, İslami Hareket mecmuasında yer aldı.

1978’de kurulan İlim ve Kültür Ocağı (İKO)’nun teşekkülünde istişarî ve fikrî emeği bulunan Sedat Yenigün, bu teşkilatın fikrî yönlendiricisi olan İslami Hareket Dergisi’nin çıkışında da yer aldı.

Çağın kavranmasına vesile olan değerli yazıları, inceleme ve araştırmaları ile derginin politikasında, belirleyici bir fonksiyona sahip oldu.

Yüzlerce hatta binlerce gencin, İslami bir bilinçle yetişmesine vesile olan Sedat Yenigün Ağabeyimiz, 5 Temmuz 1980 tarihinde, İstanbul Fatih’te, hain ellerin sıktığı kurşunlarla şehid düştü.

Sedat Yenigün evli ve iki çocuk babasıydı.

Mehmet Ali Tekin-Milat Gazetesi

Paylaş