Mescid-i Aksa için binlerce Müslüman Beyazıt´taydı

 

Binlerce Müslüman, Mescid-i Aksa’nın tarihinde ilk defa cuma namazlarına kapatılmasını ve işgalci İsrail’in son dönemde arttırdığı baskıları protesto etmek için Beyazıt’ta bir araya geldi. Anadolu Gençlik Derneği’nin öncülüğünde gerçekleşen program, Milli Gençlik Vakfı, İHH, Önder, İSEV, Safa Vakfı, Verenel Derneği, Sadakataşı Derneği, ESDER, Fatih Akıncıları Derneği, Anadolu Ensarları Derneği, Öz Petrol İş Sendikası, Uluslararası Kudüs Derneği, PAMDER, Hak-Der, Rahmet İnsani Yardım Derneği, EZDER, UTESAY, BAGİMDER, Masumeli Derneği, Genç İrade Derneği, Fas Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Müdafaa-i İslam Derneği, Farukiye Vakfı, Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı, Birleşik Yayıncılar Derneği, Davet ve Kardeşlik Vakfı, HAKEV, Öze Dönüş Platformu, İnsani Hak ve İhlalleri Derneği, İstanbul Yozgatlılar Derneği, Genç Fenerbahçeliler, Galatasaray Ultraaslan Grubu ve Beşiktaş Çarşı Grubu’nun destekleri ile gerçekleştirildi.

TÜRKİYE İLE FİLİSTİN ARTIK KAN KARDEŞİDİR

Beyazıt Meydanı’na telefonla bağlanan Hamas İslami Direniş Hareketi Lideri Başkanı İsmail Haniyye, “Bugün Mescid-i Aksa’da namaz kılmayı engelleyen, Aksa’yı yıkmak isteyen, Müslümanlara her türlü zulmü yapan İsrail’e karşı, beraber olduğumuzu görmek bizlere güç veriyor. Türkiye Kudüs’e coğrafya olarak uzak olabilir ama akide olarak, ruh olarak Kudüs’e çok yakındır. Türkiye, Kudüs’e kalben yakın olduğunu bize her zaman hissettirmiştir. Türkiye, bize o kadar yakındır ki, Aksa’yı hep iç meselesi olarak görmüştür. Ayrıca Türk halkı Aksa için mücadeleden hiçbir zaman geri durmamıştır” ifadelerini kullandı.

Allah’ın yardımıyla yürüyüşümüz devam ediyor

Haniyye, “Türkiye ve Aksa denilince Sultan Hamid’in ismi gelir hep akıllara. Sultan Abdülhamid-i Sani, Kudüs’ün bugünkü mücadelesinin en büyük pay sahiplerindendir” diye konuşan Haniyye, “İşte siz aynı atalarınız gibi Aksa’ya sahip çıktığınızı ispat ettiniz. Aksa ile Türkiye’nin kanı artık birleşmiştir. Mavi Marmara’da Mescid-i Aksa için canını veren Türkler ile Filistinli şehitlerin kanları birleşmiştir. Biz Allah’ın yardımı ile yürüyüşümüze devam ediyoruz. Siz de aynı ruh ile yürüyüşünüze, direnişinize devam edin. Ta ki Mescidi Aksa’da buluşana kadar” ifadeleriyle konuşmasını bitirdi.

MÜCAHİTLERE SELAM OLSUN

Filistinli Alimler Birliği Başkanı Navvaf Taqruri ise konuşmasında  “Allah tarafından Kur’an’da Müslümanlara cihat etme izni verilmiştir. Ey Aksa’nın, Ey Kudüs’ün gençleri, kadınları, adamları, sizler bugün burada Kudüs için mücadele ettiğinizi ispatladınız. Biz buradan Aksa için nöbet tutan erkek ve hanım kardeşlerimize selam ediyoruz. Ey Müslüman kardeşlerim Aksa’nın şehitlerine sizlerin adınıza buradan selam gönderiyorum. Bugün yeryüzünün farklı yerlerinde milyonlarca Müslüman, Aksa için savaşmak istiyor. Ey işgalci İsrail, sen bazı devlet adamlarını kullanarak Mescid-i Aksa’yı yıkacağını sanıyorsun. Şu meydana bir bak, bu insanlar buna izin verir mi? Filistin’deki Müslümanlar tüm farklılıklarına rağmen bugün Aksa için birlik olmuş durumdalar. Biz de aynı şekilde tek bir vücut olarak Aksa için hep beraber kıyamdayız. Allah cihadınızı mübarek eylesin” ifadelerini kullandı. Program Muhammed Emin Yıldırım Hoca’nın yaptığı dua ile sona erdi.

 

Paylaş