Mehmet Özdemir    

Mehmet Özdemir      Haziran 1993 Bosna


Marmara Ün. İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ali Pınarbaşı için K. Maraş’ta, Konya Selçuk Ün. Eğitim Fak. öğrencisi Mehmet Özdemir için Nurdağı’nda giyabi cenaze namazları kılındı.

Bosna Hersek’te Hırvatların ve Sırpların müslümanlara karşı açtıkları ortak savaş, tüm şiddetiyle devam ediyor. Yürütülen imha harekâtına karşı, müslüman halkın direnişi sürüyor. Batı dünyasının desteği altında saldırılarını sürdüren Sırp ve Hırvat güçler, İslam dünyasındaki hükümetlerin kaygısızlığından da istifade ediyorlar.

Dünyanın her yerinden, Bosna’daki savaşa katılan müslüman kuvvetler de, şehid vermeye devam ediyorlar. Mazlum ve mustazaf halka yardım etmek, kafirlerin de gücünü kırmak için, cepheye koşarak şehid olanlara, Türkiyeli iki müslüman daha katıldı.

Birisi Konya’dan, diğeri ise Kahraman Maraş’tan, Bosna cihadına katılan iki kardeşimiz şehid düştü.

Mehmet Özdemir, Gaziantep’in Islahiye-Nurdağı nufusuna kayıtlı, Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde coğrafya öğrencisi idi. Haziran ayında katıldığı bir operasyonda şehid oldu. 18 Haziran 1993 Cuma günü, Konya’da kılınan gıyabi cenaze namazına, kalabalık bir halk topluluğu katıldı. Namazdan sonra Müslümanlar; Sırp, Hırvat ve BM zulmünü kınayan sloganlar attılar.

Ali Pınarbaşı, Kahraman Maraş’ın merkez köylerinden birisinden, İstanbul Marmara İlahiyat Fakültesi öğrencisi iken, zulme karşı savaşmak için gittiği Saraybosna’da şehid düştü.

19 Haziran 1993 Cumartesi günü Kahraman Maraş’ta şehidimiz için bir tören düzenlendi. Ulu Camii’nde gıyabi cenaze namazı eda edildi. Şehid Ali’nin Bosna’ya giderek cihad etmesini ve hayatını, Allah yolunda mazlumlar için feda etmesi olayına K.Maraşlılar büyük bir ilgi gösterdiler. Cenaze namazından sonra şehidin babası ve arkadaşları konuşmalar yaptılar. Ayrıca BM’nin ve TC Hükümetinin Bosna Hersek politikasını da protesto ettiler.

Her iki şehidimize de Allah’tan rahmet diliyoruz.

 

KAYNAK: Yeni Yeryüzü Dergisi  Haziran-Temmuz 93 Sayı 2

Paylaş