Mehmet Baydın

Mehmet Baydın

Milli Gazete: 1 Temmuz 1978 Sayfa: 1

 

Perşembe günü, çalıştığı resmi dairenin önünde, ölü olarak bulunan MTTB Genel Sekreteri Mehmet Baydın’ın cenazesi, Hacıbayram Camii’nde Cuma namazından sonra kılınan cenaze namazını müteakip alınarak, memleketi olan, Çankırı’nın Çerkeş Kazası’na gönderilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi talebesi ve Azot Sanayii memurlarından olan Mehmet Baydın, perşembe günü, sabaha karşı nöbetçi olarak kaldığı dairenin yanındaki dut ağacının dibinde, ölü olarak bulunmuştu. Cuma sabahı otopsisi yapılan Baydın’ın durumu hakkında, henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Olaydan sonra, şüpheleri üzerinde toplayan daire çaycısı Ragıp, polis tarafından gözaltına alınmıştır. Tek görgü tanığı olan çaycı, devamlı ifade değiştirdiğinden olayın ne şekilde cereyan ettiği anlaşılamamıştır. Bununla birlikte Baydın’ın bir komploya kurban gitme ihtimalinin, kuvvet kazandığı tahmin edilmektedir.

Azot Sanayiinin Sıhhıye’deki binasının yanındaki dut ağacının altında, sabaha karşı ölü olarak bulunan Baydın, MTTB Ankara Teşkilatı’nın sekreterliğini yürütüyordu. Tek görgü tanığının sağlam ifade vermemesi nedeniyle, olay tam olarak aydınlanmamıştır. Mehmet Baydın’ın üzerinde hiç bir yara izinin bulunmadığı, ancak ağzından kan geldiğini belirten arkadaşları “Mehmet, ağır başlı bir genç olduğu için, sabahın köründe dut yemek istemesi imkânsız. Çaycının ifadeleri de, bu bakımdan gerçeğe aykırıdır.” demişlerdir.

Şehid Baydın, 1955 yılında Çerkeş’te doğdu. İlk ve orta tahsilini burada tamamladıktan sonra, Çankırı Meslek Lisesi Elektirik Bölümü’ne girdi. Daha sonra, Bursa Teknik Lisesi’nden diploma aldı. 1975’te Hacettepe Üniversitesi’ne girdi. Halen bu okulun, Elektirik Mühendisliği Bölümü’nde okuyordu. Genç yaşta şehid olan Baydın, evvelce  MTTB Trafik Eğitim Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunmuştu.

Paylaş