Kazım Aras  

Kazım Aras       Şubat 1990 Kars


30 Aralık 1990 tarihinde, Kars’ta göz altına alınan köylü Kazım Aras, aldığı darbeler sonucunda ‘kronik hale gelmiş beyin kanaması’ nedeniyle, Şubat ayının başlarında, hastahanede öldü.

Kars’ın Aralık İlçesi’ne bağlı Gödekli Köyü’nde oturan çiftçi Kazım Aras ve iki akrabası, kayıp hayvanlarını aramak için girdikleri Sovyet Sınırındaki yasak bölgede, jandarmalar tarafından göz altına alındı. Aralık İlçesi jandarma karakolunda sorgulanan üç köylüden ikisi serbest bırakıldı. Diğer köylü Kazım Aras ise “jandarma erlerinden birisine mukavemet gösterdiği” gerekçesiyle, adliyeye sevkedilmiş ve 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Hükümlü bulunduğu cezaevinde iki kez hastahaneye sevkedilen Aras, tahliye edildiği gün kaldırıldığı hastahanede yoğun bakıma alındı. Beş gün bitkisel hayat yaşadıktan sonra, hayatını kaybeden 6 çocuk babası Aras’ın yakınları, ölümün işkenceden kaynaklandığını iddia ettiler. Ölen Kazım Aras’ın kardeşi Halit Aras şöyle konuştu: “Ağabeyim iki akrabamızla birlikte kaybolan hayvanlarını ararken, karşılarına çıkan jandarmalardan ağır hakaretler görmüş ve biriyle tartışmış. Ağabeyim sabaha kadar jandarma karakolunda dövüldü. İşkenceye cezaevinde de, devam edildiğini söylüyordu. Ağabeyimi bu hale sokanlar, Astsubay İhsan Karacaoğlu ile Selim Taşkeser’dir. Ağabeyim ile göz altına alınan iki amcaoğlum olayın tanıklarındandır.”

Erzurum Araştırma Hastahanesi’nde ölen Aras ile ilgili olarak, Beyin Cerrahi Servisi doktorlarından İbrahim Tahmuzoğlu ölümün ‘kronik hale gelmiş beyin kanaması’ndan dolayı vuku bulduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Hastanın beyninde kan toplandığını tesbit ettik. Muhtemel bir darp veya düşme sonucu oluştuğunu tahmin ettiğimiz beyin kanaması, hastada yeni değildi. Yaklaşık bir ay önce olduğunu ve kronikleştiğini belirlediğimiz kanama, bu zaman içerisinde etkisini göstererek ölümüne neden oldu.”

KAYNAK: Çizgi Dergisi-Mart-Nisan 91 Sayı: 4-5 Sayfa: 38

Paylaş