İsmail Mavuş 

İsmail Mavuş        8 Ağustos 1980 İstanbul


Mübarek Kadir Gecesi’nde (7-8 Temmuz 1980 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) İstanbul’da iki müslüman daha şehid edilmiş ve çok sayıda müslüman da yaralanmıştır.

Birinci olay Süleymaniye’de cereyan etmiş ve İsmail Mavuş adlı bir Akıncı şehid edilmiştir.

Edinilen bilgilere göre, Süleymaniye’de bakkallıık yapmakta olan İsmail Mavuş (30) isimli Akıncı, önceki akşam dükkânında iftarını yaptıktan sonra, müşteri kılığında gelen iki militanın saldırısına uğramıştır.

Önce İsmail Mavuş’tan bir kilo sabun isteyen militanlar, Mavuş sabunu almak üzere arkasını dönünce, tabancalarını ateşlemişler ve muhtelif yerlerinden yaralamışlardır. Yaralı Haseki Hastahanesi’ne kaldırılırken, yolda şehid olmuştur.

İsmail Mavuş’u şehid edenlerin, daha önce de dükkâna gelerek, tehdidle para istedikleri öğrenilmiştir.

İkinci olay Fikirtepe’de cereyan etmiş, olayda bir kişi şehid olmuş iki kişi de yaralanmıştır.

Edinilen bilgiye göre, önceki gece sahur vakti saat 3.00 sıralarında, Kadıköy Fikirtepe Volkan Sokak’ta, İslami Hareket Dergisi satıcısı İktisat Fakültesi öğrencisi Ahmet Ali Koç, mobilyacı Ahmet Şimşek ve Recep Sucu bir grubun saldırısına uğramışlardır. Saldırı sırasında Recep Sucu olay yerinde şehid olmuş, Ahmet Ali Koç ve Ahmet Şimşek te yaralı olarak Göztepe Sigorta Hastahanesi’ne kaldırılmışlardır.

Katiller, ellerini kollarını sallayarak kaçmışlar ve henüz tespit edilememişlerdir. Olaylarla ilgili soruşturmaların sürdürüldüğü  bildirilmektedir.

KAYNAK: Milli Gazete-9 Ağustos 1980 Cumartesi Sayfa:1

İnananlar Bir Şehidini Daha Uğurladı

İSMAİL MAVUŞ’UN CENAZESİ DÜN TOPRAĞA VERİLDİ

Kadir Gecesi, iman ve İslam düşmanı iki teröristin saldırısı sonucu şehid edilen İsmail Mavuş’un cenazesi, dün Bayrampaşa Yeşil Cami’de öğleyi müteakip kılınan cenaze namazından sonra, Beşyüzevler Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Cenaze namazına çok sayıda müslümanın iştirak ettiği İsmail Mavuş, Süleymaniye’de bakkal dükkânı işletmekte idi.

Kadir gecesi iftarı müteakip, dükkânında bulunduğu sırada, İslam düşmanı iki terörist, müşteri kılığında dükkâna gelmişler ve İsmail Mavuş’tan 1 kilo sabun istemişlerdi. İsmail Mavuş sabunu vermek üzere, sırtını döner dönmez, katiller silahlarını ateşlemişler ve İsmail Mavuş’u şehid etmişlerdi.

İman ordusunun askerlerinden olan İsmail Mavuş, evli ve bir çocuk babasıydı.    KAYNAK: Milli Gazete-10 Ağustos 1980 Pazar Sayfa:1

Paylaş