Abdurrahman Battal

Abdurrahman Battal      8 Haziran 1993 İstanbul


Abdurrahman Battal, 1965 yılında Bayburt’a bağlı Oruçbeyli Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra, ailesiyle İstanbul’a, Sanayi Mahallesi’ne göçetti. Ailesine maddi bakımdan katkı sağlamak zorunda olduğundan, çalışmaya başladı. İyi bir fayans ve seramik ustası oldu. Kardeşi Recai’den etkilenerek, kendisini İslami Hareket’in içinde buldu. Bir taraftan da, ticari hayatını devam ettirmekteydi.

Abdurrahman Battal, çok cesur, gözüpek, mert, dürüst, çalışkan, iyilik sever birisiydi. Ailesine ve müslüman kardeşlerine zarar veren kim olursa olsun, karşısına çıkmayı kendine görev sayardı. “Ben Allah yolunda öldürülmeyi, tekrar dirilip öldürülmeyi. Tekrar dirilip öldürülmeyi ve bu işin böyle devam etmesini isterdim.” Hadis-i Şerifini sık sık söylerdi.

Bir gün mahallesinde bazı serseriler, başörtülü bacılara sarkıntılık ederler. Abdurrahman Battal olayı duyar duymaz, yanına kardeşlerini de alarak, olay mahalline gider ve sarkıntılık eden serserilere gereken dersi verir. Serseriler kendisinden özür dileyerek, bir daha böyle şeyler yapmayacaklarına dair söz verirler.

Bir akşam gece yarısı, bir kardeşinin evine yapılan tecavüzden, telefonla haberdar olur. Gece saat 01.00 sırasında, yanında ağabeyi ve kardeşiyle birlikte yıldırım hızıyla, arabasına biner ve olayın meydana geldiği eve varır. Tecavüzcüler ve olay mahallinde onlara yardımcı oldukları gözlenen polislerin arasında, kavga ortamında bulur kendisini. Eve taciz edenleri bir çırpıda berteraf eder, fakat olay mahallinde bulunan polis arabasına sığınan tecavüzcüleri kovalarken, polisler tarafından açılan ateş neticesinde kurşunlanarak olay mahallinde şehid olur. Kardeşi Recai de ayağından yaralanarak gazi olur.

 

Paylaş